„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Pasivní dům není tak drahý, jak často slýcháte

Obecně lze říct, že rozpočet na materiál je přibližně o 5–10 % vyšší, než u klasického domu. Ale co je klasický dům? Tento údaj je daný několika parametry, takže může být hodně zkreslený, a nelze ho tedy brát paušálně u všech staveb. Pokusím se to rozvést, jelikož tohle bývá nejčastější otazník investora.

O pasivních domech se často mluví jako o drahém přepychu, který si mohou dovolit jen bohatí. Nebo se říká, že se návratnost investice nevyplatí. Já tvrdím, že to není pravda.

Byl jsem o tom přesvědčený i před stavbou. Přesto to ve mně pořád hlodalo, protože jsem neměl žádnou zkušenost. Teď po stavbě to už však můžu tvrdit s jistotou. A pokud by se se mnou chtěl někdo zase hádat jako před stavbou, budu o to přesvědčivější. :-)

Co je u pasivu dražší?

  1. Zateplení – v našem případě byla částka za polystyrén cca 280 tis. (podlaha 61 tis., sokl 44 tis., fasáda 68 tis., střecha 107 tis.).
  2. Okna – v našem případě cca 275 tis.
  3. Vzduchotechnika – v našem případě cca 130 tis. (komplet – rozvody, jednotka, montáž).

Celkem tedy tyto hlavní položky 685 tis. Ale je potřeba brát, že nějaké zateplení, okna, byste do ne-pasivního domu určitě také kupovali... To ať si každý odečte sám.

Jsou potom ještě další náklady jako např. odborný posudek k NZÚ, blower-door testy, můžeme počítat i žaluzie, ale to už jsou náklady, které se nepřímo týkají pasivního domu a nejsou povinné.

Naopak, jak už jsem se zmiňoval, třeba na topném systému ušetříte.

Také je potřeba zohlednit, že stavba je časově náročnější v určitých detailech. Což samozřejmě také může být dražší.

Tak kolik teda pasivní dům opravdu stojí?

Velká část ceny závisí na návrhu celého domu. Pokud je pasivní dům navržený z ekonomického hlediska chytře, může vás při uvažované zastavěné ploše do 150 m2 (včetně základního vybavení – koupelna, WC, kuchyň) a stavbě svépomocí vyjít klidně i do 3 milionů korun. Ale počítejte, že si za tuhle cenu nebudete moct extra vymýšlet.

Na internetu jsem často potkával (teď už vím, že celkem naivní) dotazy, jestli jde postavit pasivní dům levněji do 2,5 milionů. Podle mě nejde. Nebo si nedokážu představit, co všechno byste museli “ojebat”, abyste toho docílili.

Jak to bylo u nás?

Když u mě byli známí na konzultaci, často se ptali na orientační cenu baráku. Já ji samozřejmě znám celkem přesně. Samotné číslo ale nikomu stejně nic neřekne, protože bych musel dodat, kolik nás stála podlaha a kolik nás stát mohla, kolik stála kuchyň, kolik koupelna, kolik světlo, a takhle bych mohl dlouho pokračovat.

Dala by se udělat čára za určitou etapou stavby a následně to nákladově vyčíslit. Ale předpokládám, že do takového stavu domu se nikdo stěhovat nechce.

Abych uvedl číslo z vlastní zkušenosti, které vám pomůže vyčíslit vaši stavbu – do etapy, kdy jsme měli vylité podlahy, vymalováno, ale bez obkladů a vybavení v koupelně, se náklady pohybovaly okolo 2,7 milionů korun.

Existuje nějaký vzorec pro výpočet nákladů?

Existuje, ale dávejte na internetu pozor při procházení uvedených cen za kubík. Každý totiž může vycházet z jiné definice obestavěného prostoru.

Jestli si chcete spočítat orientační cenu vlastního domu, použijte jednoduchý vzorec:

Spočítejte obestavěný prostor v m3 (zastavěnou plochu v m2 vynásobte užitnou výškou od venkovního terénu po střechu) a vynásobte 6 122 Kč.

Příklad (není náš konkrétní): Jednopatrový dům s plochou střechou o ploše 170 m2 a výšce 3,5 m = 170 * 3,5 * 6 122 = 3 642 590 Kč.

Uvedená cena za 1 m3 vychází z mé zkušenosti při stavbě domu svépomocí. Nutno však podotknout, že jsem byl po celou dobu stavby přítomen a všechno si vyřizoval – řešil jsem nabídky, vyjednával ceny, organizoval/koordinoval práce, pracovníky, studoval a hlídal stavební detaily, provedení a samozřejmě toho hodně udělal rukama. To cenu výrazně ovlivnilo.

Přeji, ať se vám podaří uhlídat váš rozpočet. :-)

↑ Nahoru